,,Ufna w swe siły idzie w przyszłość” – tajemnica obiektu artystycznego na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych

IMG_20200814_134659 IMG_20200814_134643

 

Rozdarta jęczała. Nieśmiertelne ziarno miłujących wolność kiełkuje pod ziemią długo, aż strzela bujnym kwiatem. Wywołuje z podziemi czarodziejskie siły, i w huragan i pożary, tęczowy blask i głos piorunowy zerwał się do lotu. Wyzwolona własną mocą, ufna w swe siły, idzie w przyszłość.

Inskrypcję taką przeczytać możemy od dziś na kamiennej tablicy na wzgórzu Olimp Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. To dość tajemniczy obiekt artystyczny autorstwa Karoliny Breguły, który powstał w ramach projektu ,,Archiwum Ożywione” Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Artystka postanowiła przypomnieć udział kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej. Materiałem były dla niej plansze tekstowe opisujące kolejne sceny w niemym filmie dokumentalnym „Polonia Restituta 1918-1920” z roku . To one posłużyły do stworzenia inskrypcji, wyrytej na kamiennej pamiątkowej tablicy. Słowa ułożone są w takim porządku, w jakim występują w filmie – artystka nie dodawała nic od siebie, wycinała jedynie kolejne fragmenty fraz.

Dla wzmocnienia symbolicznego wydźwięku projektu do współpracy Karolina Breguła zaprosiła inne kobiety. Wsparciem merytorycznym służyła dr Anna Nowakowska-Wierzchoś z Instytutu Historii PAN, która zwróciła uwagę na historię Ochotniczej Legii Kobiet w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Przy jej pomocy wytypowana została również lokalizacja obiektu na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, na których w czasie Bitwy Warszawskiej oddział legionistek obsadzał kilkusetmetrowy odcinek obronny. Nawet wykucie tablicy zostało powierzone kobiecie – Pani Wiesławie Niemyńskiej. Cały proces został udokumentowany filmem, ukazującym udział poszczególnych kobiet w powstaniu pamiątkowego obiektu.

W inauguracji obiektu, który odbył się 15 sierpnia br udział wzięli przedstawiciele Narodowego Archiwum Cyfrowego, Urzędu Dzielnicy Praga-Południe i Rady Osiedla Kamionek, oraz mieszkańcy. Było to pasjonujące spotkanie z autorką – Karoliną Bregułą, a także z dr Anną Nowakowską -Wierzchoś, która pasjonująco opowiedziała o udziale kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie której do liczącego niemal milion żołnierzy wojska polskiego przyjęto po raz pierwszy w naszej historii ochotniczki – kobiety. Kolejne spotkanie na ten temat odbędzie się niebawem, 3 września w Muzeum Warszawskiej Pragi.

tekst i zdjęcia: DLamcha

Bookmark the permalink.

Comments are closed.