Kiedyś na Kamionku…

Ulotka-projekt-page-001

Kamionek to przede wszystkim historia. Zapisana w zabytkach takich jak konkatedra, rogatki grochowskie, najstarszy cmentarz w Warszawie. Zaklęta w znikających pomału zabytkowych budynkach kwitnącego tu niegdyś przemysłu.

Ale też zapisana w pamięci mieszkających tu od pokoleń rodzin i ukryta w przechowywanych przez nich pamiątkach. I to ostatnie właśnie chcielibyśmy wydobyć na światło dzienne i przekazać współczesnym mieszkańcom i następnym pokoleniom.

 Niebawem Kamionek całkiem się przeobrazi – wiele hektarów poprzemysłowych terenów zapełnią nowe osiedla. Zmieni się całkowicie klimat tego miejsca. A my pragniemy, by nie zaginęła świadomość tego, jak żyli i czym żyli przedtem mieszkańcy Kamionka. Kto tu mieszkał? Czym się trudnił? Jak spędzał czas wolny?

Dlatego chcielibyśmy rozpocząć dzieło zbierania przechowywanych w domach i głowach okruchów wspomnień.  Nie chcemy, żebyście się ich pozbywali – to Wasze pamiątki – ale się nimi podzielili. Pokazali nam zdjęcia, świadectwa szkolne z kamionkowskich szkół, dokumenty, przedmioty związane z działającymi tu fabrykami, usługami, mieszkającymi tu dawniej ludźmi. My je, za waszą zgodą, poskanujemy, obfotografujemy, opiszemy. Spiszemy i nagramy wspomnienia Babć i Dziadków. Przechowamy, zarchiwizujemy, a z czasem stworzymy stronę internetową, gdzie za Waszą zgodą  będziemy je systematycznie publikować.

  Zapraszamy! Jesteśmy gotowi przyjść we wskazane przez Was miejsce.  

  Kontakt w tej sprawie:

  mail: [email protected]; telefon: 785 501 407, 601 887 401

Dorota Jankowska – Lamcha, Przewodnicząca Rady i Zarządu Osiedla Kamionek.

powrót do strony głównej

Comments are closed.