KS Drukarz

drukarz-herbKlub Sportowy „Drukarz” powstał w roku 1926 jako Robotniczy Klub Sportowy, i początkowo nie miał własnej siedziby – wynajmował sale i boiska w innych warszawskich klubach. Dopiero w latach 60. znalazł siedzibę wraz z obiektami w Parku im. I. Paderewskiego, gdzie obecny jest do dziś.

W okresie międzywojennym w klubie działały sekcje: piłki nożnej, lekkoatletyczna, pływania, kolarska i bokserska. W 1945 roku po wojnie klub wznowił działalność poszerzony o sekcje zapasów , siatkówki kobiet i mężczyzn, tenisa stołowego, szachów i koszykówki.

Zawodnicy sekcji szachowej reprezentowali Polskę na Olimpiadzie Szachowej, sportowcy sekcji zapaśniczej byli w czołówce drużyn I ligi. Wychowankowie klubu sekcji siatkówki wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Największe sukcesy Drukarza przypadają na czas powstania sekcji łuczniczej. Irena Szydłowska zdobyła srebrny medal na Olimpadzie w Monachium i był to pierwszy olimpijski medal dla Polski w łucznictwie. W swojej 15-letniej karierze, reprezentując barwy KS „Drukarz” zdobywała medale na Mistrzostwach Świata, Europy i Polski. Ponadto Grażyna Krauzowicz i Irena Szydłowska były rekordzistkami świata, reprezentując wówczas barwy Drukarza.

W roku 1996  brązowy medal w zespole na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie zdobyła Iwona Marcinkiewicz.  W 2002 roku  na Mistrzostwach Europy w Finlandii wywalczyła drugie miejsce w zespole, a w roku 2004 została mistrzynią Europy, indywidualnie oraz brązowa medalistką w drużynie. W tym samym roku wystartowała jeszcze na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Ogromnym sukcesem może się poszczycić również sekcja piłki nożnej. Jest to najstarsza sekcja w klubie.

Juniorzy, rocznik 1984 wywalczyli w 2001 roku, jako jedyni w historii tych rozgrywek z Warszawy wywalczyli mistrzostwo Polski juniorów.

Klub prowadzi szkolenie młodzieży z terenu Warszawy we wszystkich kategoriach wiekowych, a juniorzy młodsi i starsi grają w najwyższej klasie rozgrywkowej dla swojego rocznika. Jest to łącznie 9 zespołów, w których gra 250 chłopców. Jest także liga oldbojów oraz zespół seniorów w A klasie, który występuje pod patronatem Pogoni Konstancin. Na przestrzeni ostatnich lat wychowankowie klubu zasilali szeregi drużyn I, II i III ligi. Młodzież z KS Drukarz jest powoływana do kadry młodzieżowej Warszawy, województwa mazowieckiego, reprezentacji Polski. Dwaj wychowankowie: Marcin i Michał Żewłakowowie grali w kadrze narodowej, a Marek Jakubczak i Dariusz Dźwigała – w I lidze.

boiskoDrukarza

Boisko KS Drukarz

W roku 2005 wznowiła działalność sekcja kajakowa.

Co roku w klubie odbywa się Memoriał Ireny Szydłowskiej – międzynarodowe zawody łucznicze . W roku 2016 odbędzie się już po raz trzydziesty trzeci – 25 i 26 czerwca

Aktualności znaleźć można na stronach klubu:

Sekcja piłki nożnej: http://www.ksdrukarz.eu/

Sekcja łucznicza: ksdrukarz.pl/

Sekcja kajakowahttps://pl-pl.facebook.com/kajakidrukarzwarszawa

powrót do strony głównej

opr. Dorota Lamcha

Comments are closed.