Róża dla Baczyńskiego

 

W dniu 3 października br. w 75 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego  między blokami na rogu Al. Waszyngtona i ul. Kinowej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Przy odrestaurowanej rzeźbie ,,Róża” zadedykowanej K.K. Baczyńskiemu – poecie, którego twórczość jest najbardziej przejmującym głosem pokolenia Powstańców, zabrzmiały powstańcze pieśni i wiersze.

W poetyckiej chwili refleksji nad tamtymi tragicznymi dniami wzięli udział przedstawiciele Rady Dzielnicy, Rad Osiedli, społecznicy, młodzież klas VIII Szkoły Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego i młodzież z 72 L.O. im. Jakuba Jasińskiego oraz mieszkańcy. Gościem honorowym był autor ,,Róży”  prof. Stanisław Słonina wraz z małżonką. Gości powitały: Anna Krygier prezes S.M. ,,Waszyngtona” i Dorota Lamcha przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kamionka, a wiersze K.K. Baczyńskiego zebrani usłyszeli w interpretacji znanego aktora Tomasza Marzeckiego. Powstańcze pieśni zaśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego prowadzony przez Annę Oleszczuk. Swoją historią zechciała się podzielić z zebranymi pani Alina – przed 75 laty sześcioletnia dziewczynka, która utraciła w Powstaniu najbliższych i wraz z tysiącami warszawiaków wyszła ze zniszczonego miasta w nieznany los…

,,Róża” została w tym roku wydobyta z zapomnienia, odrestaurowana i przeniesiona w bardziej widoczne miejsce dzięki zarządowi, pracownikom i mieszkańcom SM ,,Waszyngtona”. Powstała w roku 1979  podczas corocznych plenerów rzeźbiarskich w Lądku Zdroju finansowanych przez R.S.M. ,,Osiedle Młodych” w ramach projektu, który miał wypełnić przestrzenie między jednakowymi blokami zielenią, małą architekturą  i sztuką plenerową.

Wydarzeniu zorganizowanym przez Zarząd Spółdzielni wraz z Samorządem Mieszkańców Kamionka  udzielił patronatu Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.

Pod wyrzeźbioną w marmurze kamienną różą złożone zostały żywe róże, białe i czerwone, na znak wciąż żywej w nas pamięci i wdzięczności za przyniesiony nam dar wolności.

Tekst D.Lamcha; zdjęcia Piotr Śledziewski

Comments are closed.