Choinka Sąsiedzka na Kamionku

W pogodne popołudnie 21 grudnia 2019 r. Mieszkańcy Kamionka spotkali się na placu po Bazarku Rogatka na pierwszej w historii Sąsiedzkiej Choince na Kamionku. To wyjątkowe spotkanie było owocem współpracy społeczników i jednostek miejskich w ramach inicjatywy lokalnej oraz projektu Partnerstwo Nasz Kamionek.

Wydarzenie odbyło się w miejscu szczególnym, bo na terenie byłego Bazarku Rogatka, który był z nami prawie 30 lat i z którym mieszkańcy wiążą bardzo ciepłe wspomnienia. W miejscu, które czeka na lepsze jutro, na Centrum Lokalne Kamionek. Organizatorzy marzą, aby dobra energia, która ożywiła na chwilę to miejsce została z nim i przyśpieszyła  jego drugie nowe życie.

Kaionek_2019 (103)

Kamionkowska choinka w pełnej krasie – fot. A. Rosiński

Wydarzenie poprowadzili Mikołaj ze Śnieżynką: Maria Kubacka Świątek i Tomasz Świątek. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zebranych poezją i legendami o choince Tomasz Marzecki.

Kaionek_2019 (105)

Maria Kubacka Świątek, Tomasz Świątek i Dorota Lamcha – fot A. Rosiński

Życzenia złożył gość specjalny – wiceburmistrz Dzielnicy Karol Kowalczyk, który wcześniej włączył się też w akcję roznoszenia świątecznych, ręcznie wykonanych ozdób dla sąsiadów, którym stan zdrowia nie pozwala opuszczać domów. Obiecał, że plac już w przyszłym roku zacznie się przeobrażać i służyć mieszkańcom jako centrum lokalne i miejsce handlu.

Kaionek_2019 (66)

Wiceburmistrz Dzielnicy Karol Kowalczyk i Tomasz Marzecki. Fot. A. Rosiński

Dużą publiczność i huczne brawa zebrał koncert kolęd w wykonaniu Konkatedralnego Chóru Kamionek i Scholi Kamionek pod kierunkiem Jolanty Janczuk Tyszkiewicz.

Kaionek_2019 (85)

Jolanta Janczuk Tyszkiewicz akompaniuje Scholi Kamionek. Fot. A. Rosiński

Element lokalny Heniek Małolepszy w towarzystwie trębacza Marcina Malarza  zabawił zebranych stołecznymi szlagierami połowy minionego wieku, tradycyjnymi kolędami oraz humorystycznymi anonimowymi kolędami warszawskimi, zapisanymi i wydanymi w 1934 r.

DSC_0626

Gwiazda wieczoru – Heniek Małolepszy. Fot. Monika Wójcik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie wystąpił dla mieszkańców chór ukraiński Słowo Wiary pod dyrekcją Oksany Vozniuk, śpiewający na nabożeństwach Ukraińskiego Kościoła Zielonoświątkowego w Warszawie, spotykający się na cotygodniowych próbach w Praskiej Arce przy ul. Stanisławowskiej na Kamionku.

20191221_173804

Kolęduje niespodzianka wieczoru – chór Słowo Wiary. Fot. Piotr Śledziewski

Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego ubierania choinki.  Zawisło na niej prawie 100 dekoracji świątecznych wykonanych przez dzieci ze świetlic szkół podstawowych: SP nr 60 im. Powstania Listopadowego, SP nr 255 im. C.K. Norwida i Zespołu Szkół Specjalnych nr 89. Choinkę ubierali uczestnicy wydarzenia na czele z Radnym Dzielnicy Pragi Południe Sylwestrem Nowakiem i dziećmi ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Radny ufundował światełka na choinkę.

Kaionek_2019 (5)

Ubieranie choinki rozpoczyna od instalacji światełek Sylwester Nowak Radny Dzielnicy Praga Południe. Fot A. Rosiński

Kaionek_2019 (41)

Ubieranie choinki – cd. Nasza Róża ze Skaryszewskiej i p. Bożenka z SM Waszyngtona. W kolejce czeka Św. Mikołaj. Fot. A. Rosiński

Na stoiskach też działo się wiele. Księgarnia Cafe – Klub „Między Wierszami”, która dała się już poznać jako miejsce przyjazne dzieciom przybyła na plac po Rogatce z niespodziankami dla dzieci i kapitan Agatą, która przeprowadziła konkursy i animacje.

Kaionek_2019 (95)

Niezawodna Księgarnia Cafe Club Między Wierszami zaprezentowała ofertę i animacje dla dzieci. Fot. A. Rosiński

Kaionek_2019 (33)

Na najmłodszych oczekiwała także wymienialnia zabawek. Każdy, kto przyniósł swoją zabawkę, mógł ją wymienić na inną.

Kaionek_2019 (44)

Wymienialnia zabawek, a na drugim planie powstają ozdoby choinkowe. Fot. A. Rosiński

Pierogarnia Mińska 4/6 uraczyła gości pysznymi pierożkami, pasztecikami i barszczykiem, do których ustawiła się długa kolejka.

Kaionek_2019 (49)

Degustacja pierożków z Pierogarni Mińska 4/6 Fot A. Rosiński

Kaionek_2019 (56)

Przewodnicząca Rady Seniorów Zofia Backiel dostarczyła ciasto do degustacji, ciasto przyniosła też Przewodnicząca Rady Nadzorczej SM Waszyngtona Bożenna Stelmaszczyk.

Wśród gości krążył też drugi Mikołaj ze Śnieżynką zapraszający obecnych do brania udziału w atrakcjach i częstujący obecnych mieszanką czekoladową Wedla.

DSC_0623

Druga para gospodarzy wieczoru – Św. Mikołaj i Śnieżynka – Sąsiedzi. Fot. Monika Wójcik

Rada Osiedla Kamionek zbierała na stoisku życzenia dla Kamionka i prowadziła warsztaty ozdabiania bombek ze styropianu.

W Święta Bożego Narodzenia wkroczyliśmy naładowani dobrą, świąteczną energią.

Wraz z Partnerstwem Nasz Kamionek dziękujemy wszystkim gościom i wolontariuszom za przyłączenie się do wspólnego świętowania i za wszelką pomoc! Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Dominiki z Wydziału Kultury, do ZGN i do Zarządu Dzielnicy Praga-Południe oraz do Stowarzyszenia BORIS.

Do zobaczenia za rok!

Prowadzona była także zbiórka obuwia dla potrzebujących osób korzystających z ogrzewalni i jadłodajni prowadzonej przez Caritas przy ul. Grochowskiej 111/113. Zbiórka potrwa do 7 stycznia br.

Partnerstwo Nasz Kamionek łączy we współdziałaniu aktywnych mieszkańców, Samorząd Mieszkańców Kamionka, Klub Sąsiada Skaryszewska, organizacje pozarządowe: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Kamionek Milowy, Fundację Wyświetl Film, Fundację Scena Lubelska 30/32, instytucje kultury – Centrum Promocji Kultury, jednostki Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, Radę Seniorów oraz lokalnych przedsiębiorców. Projekt wspierany jest przez Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS i finansowany przez m.st. Warszawa w ramach programu rewitalizacji społecznej Osiedla Kamionek.

Tekst D. Lamcha

Zorganizowane imprezy – relacje, galeria

Powrót do strony głównej

Kaionek_2019 (115)

Życzenia składają organizatorzy. Fot. A. Rosiński

 

 

Comments are closed.