Zima z Tomaszem Marzeckim w ,,Między Wierszami”

W zimie zaprezentowali się w ,,Między Wierszami”  kolejni znakomici goście.

17 grudnia Tomasz Marzecki wprowadził zebranych w świąteczny nastrój poetyckimi kolędami  patriotycznymi swojego przyjaciela Tadeusza Kwiatkowskiego – Cugow. Nieżyjący już poeta, prozaik, eseista oraz satyryk przez lata związany był z Lublinem.

Wieczór zaszczyciła swoją obecnością żona artysty – pani Anna Kwiatkowska Cugow. Przywiozła ze sobą jego płyty i książki, którymi wszyscy zostali obdarowani.

Muzyczny nastrój wykreował gitarzysta Jan Kubera oraz wiolonczelista Tomasz Sznabel.

Potem wszyscy łamaliśmy się opłatkiem i degustowaliśmy potrawy wigilijne przygotowane przez znakomitą kuchnię. I oczywiście, śpiewaliśmy kolędy bardziej i mniej znane, przezornie zaopatrzeni przez gospodarzy w śpiewniki rozłożone na stołach.

Wigilijny nastrój sprawił, że poczuliśmy się – nie po raz pierwszy zresztą – jak w rodzinie.

Kolejny wieczór czwartkowy 14 stycznia stał pod znakiem wyjątkowego, autorskiego spotkania z Panem Bogdanem Loeblem. Głównym motywem wieczoru była powstała niedawno książka, stanowiąca wywiad rzekę z Autorem – „Słucham głosu serca”.
Usłyszeliśmy wiele poruszających, barwnych historii, opowiedzianych przez gościa. W opowieściach nie zabrakło oczywiście charakterystycznego dla autora poczucia humoru, w czym wyśmienicie wtórował mu, jak zawsze brawurowo prowadzący spotkania czwartkowe, Tomasz Marzecki. Ponownie czarował słowem, interpretując między innymi fragmenty książki „Mesjasz zwierząt”.

Podczas spotkania z Bogdanem Loeblem oczywiście nie mogło zabraknąć również wybornej muzyki! Zadbał o to Bartek Alber, który ukazał nam fascynujący świat gitarowych brzmień.

Muzyczną niespodziankę, która zaskoczyła nawet organizatorów zapewnił znakomity pianista – Artur Dutkiewicz. Wykonał między innymi jazzową interpretację utworu, stanowiącego pytanie konkursowe – „Kiedy byłem małym chłopcem” (tekst utworu- oczywiście Bogdan Loebl). Na widowni znaleźli się również inni znakomici przedstawiciele świata muzyki, sztuki, m. in. Grażyna Alber i Włodzimierz Kleszcz.

Loebl-i-Tomasz

Bogdan Loebl z Tomaszem Marzeckim

28 stycznia podzielił się z publicznością swoją wiedzą i wyjątkowym talentem gawędziarskim Pan Andrzej Komorowski, autor książki ,,Miłość ci wszystko wypaczy”. Specjalista profilaktyki społecznej, doradca rodzinny i seksuolog, wykładowca akademicki oraz publicysta i konsultant ds. mediów w jednej osobie odpowiadał też na liczne pytania widzów. Tomasz Marzecki zaś zadbał o to, by współczesną naukową wiedzę o zjawisku, czy też chorobie określanej jako miłość  zderzyć z najpiękniejszą poezją o miłości.  Przyznać trzeba, że do lektury powraca się wciąż na nowo – tyle w niej ciekawych wątków. Psychologiczną wiedzę o tym, jak i dlaczego ludzie łączą się w udane lub nieudane związki ilustruje autor ilustruje przykładami ze swojej praktyki , a także odniesieniami do kultury i historii. Okiem współczesnego psychologa i seksuologa analizuje bowiem także związki znanych postaci historycznych.

W lutym zagościł teatr ,,Parabuch” ze spektaklem ,,Dworzec” Aleksandra Derkaczewa w wyśmienitej obsadzie: Anki Łękarskiej i Alka Pawlaka To wspólczesna liryczno-romantyczna dwuosobowa opowieść o samotności, głodzie uczuć, a także roli przypadku w życiu. Więcej o teatrze na naszej stronie: Teatr Parabuch. i Luty w Teatrze Parabuch

A 17 marca gośćmi Tomasza Marzeckiego w ,,Między wierszami” byli Jolanta Fajkowska autorka książki ,,Muzyka z profilu i enface. Rozmowy o jazzie” oraz Krzysztof Karpiński autor książki ,,Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce” . Dowiedzieliśmy się gdzie grano jazz w przedwojennej Warszawie, a także, gdzie były kultowe lokale na Pradze. Zaś Jolanta Fajkowska w charakterystyczny dla siebie, ciepły sposób opowiedziała o swoich wywiadach na antenie Radia Vox FM z twórcami, między innymi z Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Włodkiem Pawlikiem, Włodzimierzem Nahornym, Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Jagodzińskim i wieloma innymi. Artur Dutkiewicz wydobył zaś z pianina w ,,Między Wierszami” naprawdę czarodziejskie dźwięki…

IMG_20160310_213735

Jolanta Fajkowska i Krzysztof Karpiński podpisują swoje książki. Na pierwszym planie – Artur Dutkiewicz

Zima zakończyła się w ,,Między Wierszami” bardzo gorąco, budząc apetyt na kolejne wydarzenia – już wiosną.

powrót do strony głównej

                                                                  czytaj także: Jesień z Tomaszem Marzeckim w ,,Między Wierszami”

Comments are closed.