Kamionkowski Piknik Rodzinny

II Kamionkowski Piknik Rodzinny na Błoniach Elekcyjnych 28 maja 2017 roku – czyli znów wybraliśmy króla na Kamionku!

Wybór-króla

 Kamionek wybrał króla!

Historyczna zabawa w wybory króla w niedzielę 28 maja na pamiątkę 444 rocznicy I elekcji – pierwszych w dziejach wyborów wolnych, powszechnych otworzyła przed uczestnikami Kamionkowskiego Pikniku Rodzinnego na Błoniach Elekcyjnych niepowtarzalną sposobność zmiany kolei naszych dziejów. Poszli w tłum heroldowie wzywając do oddania głosu, przymioty swoich kandydatów sławiąc i pożytki z nich dla Rzeczypospolitej wychwalając. Wiadomym czynimy, że zebrani tego dnia na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych elektorzy zmiany kolei dziejów nie dokonali, ponownie uznając za najgodniejszego polskiej korony  Henryka Walezego.

Inscenizację połączoną z wyborem króla przygotował szkolny Teatr Paradox z L.O. im. Jakuba Jasińskiego pod kierunkiem dyr. Ryszarda Jakubisiaka.

Wybrano KrólaWystawa, kostiumy i gra terenowa – było historycznie!

Na Błoniach tego dnia zaroiło się od kontuszy szlacheckich – każdy chętny mógł przebrać się w strój historyczny i przez chwilę poczuć się jak nasi przodkowie stanu rycerskiego. Chętni wzięli też udział w terenowej grze o klimacie historycznym przygotowanej przez Kamionek Milowy – studentów z grupy Enactus Uniwersytetu SWPS, realizujący projekt Kamionek Milowy, związany ze wsparciem rzemieślników i lokalnej społeczności Kamionka przy udziale 296 Warszawskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej ,,Wir” z dh pwd Piotrem Michalakiem.

Co dokładnie w tamtych czasach oznaczały wolne, bezpośrednie i powszechne wybory i jaki był w 1573 roku naprawdę przebieg I elekcji, czym była Konfederacja Generalna Warszawska a także Artykuły Henrykowskie można się było dowiedzieć z pokazanej tego dnia po raz pierwszy wystawy o I elekcji opracowanej plastycznie przez p. Katarzynę Paszkowską.

wystawa-piknik

Piknik – było społecznie i sąsiedzko

W malowniczym otoczeniu Błoni zaprezentowali się wystawcy z Kamionka: Rada Osiedla Kamionek z dyżurem radnych pod chmurką, promocją projektów do Budżetu Partycypacyjnego oraz spotkaniami z Laureatami Kamieni Kamionka, Konkatedralny Chór Kamionek z loterią fantową, pysznymi ciastami i lemoniadą, Klub Sąsiada Skaryszewska z wystawą o rewitalizacji Kamionka i ofertą wspólnych wycieczek, księgarnia – cafe club ,,Między Wierszami” ze swoją ofertą historyczną, Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna, Warszawskie Bractwo Bartne częstujące wybornym miodem warszawskich pszczół, a także Stowarzyszenie Wiatrak ze swoją inicjatywą obywatelską zmierzającą do lepszej ochrony pięknych terenów zielonych w naszej dzielnicy.

Bartnicy Między-wierszami

Wręczenie  nagród Kamień Kamionka

Odbyła się ceremonia wręczenia Kamieni Kamionka tegorocznym Laureatom: Dyrektor Bożenie Kozak, scenografowi i aktorowi Dariuszowi  Kunowskiemu oraz księgarni cafe-club,,Między Wierszami. Nagrody wręczali Senator Marek Borowski i Z-ca Burmistrza Pragi Południe Piotr Żbikowski. Laudację wygłosił Przewodniczący Kapituły Konkursu Kamień Kamionka Adam Rosiński. W imieniu Laureatów głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Kozak. Program poprowadził Tomasz Marzecki.

Kamień Kamionka

Oprawę muzyczną widowiska zapewnił Konkatedralny Chór Kamionek z parafii Bożego Ciała, dzieci ze ,,Scholi”,  ,,Trio barokowe” Beaty Kozyry, oraz Marcin Maroszek i Kapsell z piosenkami na warszawską nutę.

Trio-barokowe

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością marszałek Marek Borowski, wiceburmistrzowie Michał Wieremiejczyk i Piotr Żbikowski, oraz laureaci poprzednich edycji Kamienia Kamionka. Mieszkańcy Kamionka i dzielnicy dopisali, choć z uwagi na piekące w tym dniu słońce kryli się nieco dalej od sceny – w cieniu drzew i krzewów.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Rady Osiedla Kamionek i mieszkańców Kamionka, w ramach inicjatywy lokalnej. Oprawę inscenizacji, a także wystawę historyczną mogliśmy natomiast tego dnia podziwiać na Błoniach dzięki środkom z FIO Mazowsze Lokalnie.

Imprezę pokazano w TVP3 w Kurierze Warszawskim:

This slideshow requires JavaScript.

Napisali o nas także:

Gazeta Wyborcza: Kamionek wybierze króla…

Mieszkaniec: ,,Noga, kamień i elekcja”

ipragapoludnie.pl: I elekcja na polach Kamiona czyli wielkie święto Kamionka

kobietawswiecie.pl: 444 rocznica pierwszej wolnej elekcji na tron Polski

Grochów nie Praga Południe – Wczoraj w Parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne”

relacja 72. L.O. J.Jasińskiego

portal Dzielnica.pl: Piknik rodzinny na Kamionku

Fotorelacja z pikniku: Kamionkowski Piknik na Błoniach – Galeria

Tekst: D.Lamcha, Zdjęcia: Magda Dziadosz

I Kamionkowski Piknik Rodzinny na Błoniach Elekcyjnych 31 maja 2015 roku

31 maja 2015 r, w niedzielę, mieszkańcy Pragi Południe mogli po raz pierwszy spotkać się w pięknym otoczeniu wiosennych Błoni na ,,Kamionkowskim pikniku rodzinnym na Błoniach Elekcyjnych” – imprezie zorganizowanej przez Radę Samorządu Mieszkańców Osiedla Kamionek przy pomocy Urzędu Dzielnicy oraz Centrum Promocji Kultury, a pod patronatem p. Burmistrza Tomasza Kucharskiego. Podczas pikniku odbył się finał III edycji konkursu ,,Kamień Kamionka” .

Wręczenie nagród Kamień Kamionka: od prawej laureatka p. dr. Walentyna Wyszkowska, p. senator Marek Borowski, prowadzący Tomasz Marzecki, z tyłu Dorota Lamcha – przew. Rady.

admin-ajax (14)

Początek pikniku. Uczestników rozruszały instruktorki z Miss Sporty

W tym wyjątkowym konkursie mieszkańcy Kamionka zgłaszać mogą organizacje,  osoby, a nawet miejsca, które w ich przekonaniu wyróżniają się czymś szczególnym i są istotne dla lokalnej społeczności. Laureatami w tym roku zostali: pani doktor Walentyna Wyszkowska, która ponad pięćdziesiąt lat leczy pacjentów z Kamionka,  pan Stefan Kępka – szewc  z Mińskiej, Konkatedralny Chór Kamionek z dyrygentką panią Jolantą Jańczuk Tyszkiewicz, a także Muzeum ,,Czar PRL” oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia wyróżnione w kategorii ,,Miejsce”. Wyróżnienia wręczył laureatom Pan Senator Marek Borowski.  Zgromadzona widownia  bardzo gorąco przyjęła tegorocznych laureatów – brawami i odśpiewaniem ,,sto lat”.

Niemniej gorąco przyjęte zostały także  słowa Pana Senatora o potrzebie zachowania rzemiosła i wyróżniania ludzi za ich pracę. Przybyli także przedstawiciele władz dzielnicy oraz laureaci wcześniejszych edycji konkursu: –  prezes  Anna Krygier z SM Waszyngtona, Tomasz Jarosz z portalu twoja-praga.pl, profesor Adam Strzembosz, Konstanty Królik– mistrz armwrestlingu.
admin-ajax (11)

Laureat poprzedniej edycji, p. dyrektor Ryszard Jakubisiak (na zdjęciu) uświetnił zaś imprezę nie tylko swoją obecnością, ale też spektaklem ,,Snu nocy letniej” W. Szekspira w wykonaniu zespołu kierowanego przez niego Teatru ParaBuch.

11391419_881022685304110_6057605403346379616_n

Nagrodę Kamień Kamionka odbiera p. Jolanta Jańczuk Tyszkiewicz – Konkatedralny Chór Kamionek

11390146_881022195304159_6559108686872657978_n

Alek Nowacki i Homo Homini

Program urozmaiciły także piosenki  szemranej Pragi w wykonaniu Henryka Rejmera, przeboje grupy Alka Nowackiego i Homo Homini. Odbył się także konkurs wiedzy o Kamionku, podczas którego widzowie pokazali, jak wiele wiedzą o swoim najbliższym otoczeniu i o jego przeszłości.  Zaś  ,,Drzewko życzeń”, pokryło się mnóstwem papierowych kwiatów z życzeniami, które mają podobno zostać, jak zapewniła przewodnicząca Rady Osiedla Dorota Jankowska Lamcha,  przekazane do wiadomości tych, pod których adresem były kierowane. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje w postaci  dmuchanego skakańca i warsztatów plastycznych, wiatraczki i kolorowanki.

admin-ajax (12)

,,Sen Nocy Letniej” w wykonaniu Teatru Parabuch

Prowadzącemu imprezę  aktorowi i reżyserowi ,a zarazem członkowi Zarządu Rady Osiedla, Tomaszowi Marzeckiemu udało się wyczarować ciepły, sąsiedzki klimat. Serdeczny i ciepły odbiór imprezy sprawił, że organizatorzy jeszcze przed końcem  obiecali jej kontynuację również w przyszłych latach.

admin-ajax (13)

Tomasz Marzecki czyta książki dzieciom

 

Tekst: Dorota Lamcha, Zdjęcia: Magdalena Dziadosz

powrót do strony głównej

Comments are closed.