Park Skaryszewski

admin-ajax (3)

admin-ajax (1)

Park Skaryszewski – im. Ignacego Jana Paderewskiego zwany potocznie Skaryszakiem to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce i Europie. Obejmuje obszar ponad 55 hektarów pomiędzy Al. Zieleniecką, ul. Międzynarodową, Al. Jerzego Waszyngtona oraz Jeziorkiem Kamionkowskim. Stworzony w latach 1905 -1922 według projektu ówczesnego dyrektora ogrodów miejskich Franciszka Szaniora zachwyca swoją kompozycją do dnia dzisiejszego. Wpisany do rejestru zabytków w 1973 roku w pełni zasługuje na to wyróżnienie.

20150214_133820 Zdjęcie-0015 (3)

Na obszarze zajmowanym obecnie przez park, dawniej znajdowały się łąki osady Skaryszew. Po osuszeniu bagnistych terenów przystąpiono do realizacji założeń parkowych. Wykopano dwa sztuczne stawy: Kajakowy i Łabędzi, usypano sztuczne wzniesienia, aby urozmaicić rzeźbę terenu, zaś we wschodniej części parku stworzono sztuczny wodospad. W Parku Skaryszewskim znalazło się również miejsce na przystań dla łódek, korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci, a nawet boisko sportowe z bieżnią. A wszystko to otoczone dostojnymi dębami, okazałymi lipami, topolami i wieloma innymi mniej lub bardziej znanymi gatunkami drzew i krzewów, które nadają niezwykły charakter temu miejscu.

 

Sieć alejek prowadzi do ustronnych zakątków, romantycznych polanek, czy przewieszonych nad kanałami mostków w stylu retro… W zielony krajobraz wkomponowane są pomniki, kapliczki i rzeźby, spośród których najpopularniejszą jest rzeźba Tancerki autorstwa Stanisława Jackowskiego. Niezwykle malownicze połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że park jest idealnym miejscem dla tych, którzy poszukują chwili wytchnienia w zabieganym świecie. Cisza i spokój są tutaj gwarantowane.

Zdjęcie-0013 (2)

Park Skaryszewski w 2009 roku uzyskał tytuł najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie. Stało się to nie bez przyczyny, bowiem park zachwyca na każdym kroku i każdego dnia…
(tekst zaczerpnięty z portalu twoja-praga.pl)

Informacje o parku z pierwszej ręki znajdują się na stronie zarządzającego parkiem Zakładu Oczyszczania Miasta: www.zom.waw.pl/parki/parkskaryszewski

 opr i zdjęcia D.Lamcha

powrót do strony głównej

Comments are closed.