II Kongres ,,Czyje jest miasto?”

Pragnąc się dowiedzieć, czyje jest , czy też czyje powinno być miasto,  19 marca 2016 r wzięliśmy udział w II Kongresie Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze w Centrum Sztuki Współczesnej, podczas którego zaproszeni goście udzielili odpowiedzi na te pytania.

Po serii bardzo merytorycznych wystąpień: Jakuba Jędraka z Polski Alarm Smogowy ,,Trujące Powietrze nad Warszawą”, Barbary Jezierskiej, stołecznej konserwator ,,Znikające dziedzictwo. Jak skutecznie chronić zabytki Warszawy”,Wojciecha Wagnera ,,Ustawa krajobrazowa. Reklamowa rewolucja w Warszawie” a także Bartłomieja Kolipińskiego  z Towarzystwa Urbanistów Polskich ,,Systemowy chaos miejski. Dlaczego Warszawa rozwija się bez planu?” uczestnicy wysłuchali paneli dyskusyjnych: ,,Kto zbuduje nam Warszawę przyszłości? – zastanawiali się: deweloper Jarosław Szanajca, Elżbieta Szelińska – urbanistka oraz Katarzyna Radzikowska z miasteczka Wilanów. ,,Ustrój Warszawy do zmiany? Diagnoza problemów i wyzwań ustrojowych dla miasta st. Warszawy” – tu diagnozę próbowali postawić Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze oraz Justyna Glusman (Ochocianie Sąsiedzi)i Jacek Sasin (PiS) oraz Jan Grabiec (PO). Prof. Anna Giza-Poleszczuk z UW, Maria Środoń z ISNS i Marcin Wojdat – sekretarz m. st. Warszawy zastanawiali się nad rolą Uniwersytetu Warszawskiego w przestrzeni miejskiej. Co by było, gdyby Uniwersytet zniknął?. Na zakończenie znalazło się miejsce na prezentację projektów inicjatyw lokalnych i ruchów miejskich z Warszawy.

Zapytaliśmy o rolę Rad Osiedli w przewidywanych zmianach w ustroju Warszawy panelistom w dyskusji ,,Ustrój Warszawy – metropolia, aglomeracja, województwo. Gdzie kończy się Warszawa?”: Justynie Glusman (Ochocianie Sąsiedzi) i Jackowi Sasinowi (PiS). Oboje paneliści stwierdzili, że ich różniące się koncepcje zmian przełożą się na wzmocnienie tej roli i uzyskanie przez Rady Osiedli podmiotowości. Bardzo nas to cieszy.  Panel

Cały przebieg kongresu można było śledzić w internecie na portalu youtube.com. Tam też zarejestrowane zostało pytanie Rady Osiedla Kamionek (pomiędzy 1:02:30 a 1:04:00)

Czyje jest Miasto – 3 panel dyskusyjny

Organizatorom gratulujemy nader udanej imprezy i życzymy, by jak najwięcej mądrych postulatów, które usłyszeliśmy, weszło w życie — niech Warszawa rozwija się harmonijnie, zachwyca krajobrazem i będzie pod każdym względem przyjazna dla swoich mieszkańców.

tekst: DLamcha
Bookmark the permalink.

Comments are closed.