Kamionkowskie choinki

IMG_20181219_111037Już po święcie Trzech Króli i sezon świątecznych drzewek pomału mija. A w tym sezonie na Kamionku stanęły też choinki szczególne – te sąsiedzkie, postawione i ubrane wspólnie przez sąsiadów na podwórzach przy akompaniamencie śpiewanych kolęd, łamaniu się opłatkiem, wedle słów poety – ,,chlebem pokoju i nieba”.

Jedną taką zobaczyliśmy na podwórzu budynków przy ul. Grochowskiej 335 i 337, w jednej z nieruchomości SM Waszyngtona. ,,Było skromnie, bo to pierwszy raz – zdradziła mieszkanka. – W chłodny grudniowy wieczór życzenia pod nią złożyło sobie około 20 osób. Zaśpiewaliśmy parę kolęd i poczęstowaliśmy się pierniczkami”.

Drugą choinkę udekorowało kilkoro sąsiadów z nieruchomości między Zbaraską a Waszyngtona. Jak powiedzieli – nie przynieśli sobie w tym roku choinki do domów, ale chcieli, żeby na podwórzu było świątecznie. Nie pomyśleli o tym, żeby zrobić przy tej okazji większe sąsiedzkie spotkanie, ale pomysł uznali za dobry i może spróbują w  tym roku.

Trzecią zauważyliśmy na podwórzu Grochowskiej 351, tam gdzie mamy siedzibę. Dla większego ,,gwiazdkowego” efektu dzieci ustawiły pod nią swoje podwórkowe zabawki. Mała społeczność budynku przeznaczonego do rozbiórki od lat bardzo mocno trzyma się razem i korzysta z każdej okazji do spędzania wspólnie czasu.

20190103_152339

Sąsiedzkie choinki stanęły także przy Skaryszewskiej 2 i 10.

Dużo drzewek na posesjach dekorują światełkami po prostu administracje, ale nam bardzo się podoba zwyczaj choinki sąsiedzkiej. Od kilku lat akcję ,,Podwórkowa gwiazdka” prowadzi Centrum Paca 40. Takie inicjatywy sporo mówią o kondycji sąsiedzkiej wspólnoty, są okazją do zatrzymania się i spotkania się z tymi, którzy mieszkają najbliżej nas, a których często w ogóle nie widujemy, jeśli pracują w innych godzinach i inaczej niż my spędzają czas. A sąsiadów znać na pewno warto!

Nie mieliście podwórkowej choinki? Nic nie szkodzi, następne święta już w grudniu.

DLamcha
Bookmark the permalink.

Comments are closed.