Co działo się w czasie wojny bolszewickiej na Kamionku? Zapraszamy na ,,Archiwum Ożywione” NAC

Na wzniesieniu Olimp na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, 15 sierpnia o godz. 14.00 odbędzie się niezwykłe wydarzenie. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na inaugurację obiektu autorstwa Karoliny Breguły.

Artystka stworzyła tekst inskrypcji dla kamiennej pamiątkowej tablicy, która upamiętnia udział kobiet w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Inspirację dla artystki stanowił film dokumentalny „Polonia Restituta 1918-1920” z 1928 roku oraz jego plansze tekstowe.

To właśnie na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych żołnierki ochotniczki odpowiadały za kilkusetmetrowy odcinek linii obrony Warszawy.

Po inauguracji odbędzie się spacer szlakiem Ochotniczej Legii Kobiet z udziałem autorki obiektu Karoliny Breguły oraz dr Anny Nowakowskiej-Wierzchoś z Instytutu Historii PAN. Spacer rozpocznie się o godz. 14:40.
.
.
Partnerami realizacji są Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. WarszawyMuzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej PragiFilmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Film “Polonia Restituta 1918-1920″ został zrekonstruowany cyfrowo w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i NAC. Od 2018 roku znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Można go obejrzeć na tutaj: https://ninateka.pl/film/polonia-restituta

https://ninateka.pl/film/polonia-restituta

Miejsce wydarzenia

Bookmark the permalink.

Comments are closed.