Nagrody Kamień Kamionka przyznane!

I już wszystko jasne. Mamy przyjemność ogłosić tegorocznych Laureatów Kamienia Kamionka. Kapituła Konkursu w 2016 r. zapoznała się z laudacjami i pochylając się z uwagą nad każdą kandydaturą przyznała w tym roku wyróżnienia wyłącznie za całokształt działalności. Śpieszymy donieść, że wyróżnienia te otrzymali:

Pani Róża Karwecka – w kategorii ,,Mieszkaniec” za pełne pasji krzewienie historii związanej z Kamionkiem, dokumentowanie dziejów Skaryszewa, za szereg inicjatyw społecznych jak Klub Sąsiada, kulturalnych i służących integracji jak Festyn Ulicy Skaryszewskiej, spektakl oparty na jej wspomnieniach,  ,,Róża ze Skaryszewskiej”.

 Pan Jan Janga Tomaszewski – aktor filmowy i głosowy, kompozytor, wykonawca piosenki autorskiej znany m. in, z interpretacji twórczości Edwarda Stachury. Bohater filmu dokumentalnego Cud w kamienicy. Ballady Jana Jangi-Tomaszewskiego z 2006 roku, mieszkaniec Kamionka – w kategorii ,,Kultura”.

Pan inż. Tadeusz Burchacki – w kategorii ,,Historia” –  inicjator i wykonawca wielkich akcji służących ochronie pamięci wielkich Polaków i ważnych wydarzeń historycznych. Mało kto wie, że wszystkie głazy i tablice pamiątkowe na Kamionku,  są owocem zaangażowania jednego tylko człowieka, zasługującego, by postawić  go jako wzór dbania o naszą historię, o pamięć, o tożsamość. Pan T. Burchacki w całej Warszawie upamiętnił w ten sposób 120 ważnych dla historii miejsc, wydarzeń i postaci. Jest vice-Prezesem założycielskiego Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy, Członkiem Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Kapituła przyznała jeszcze jednogłośnie, poza punktacją, specjalny ,,Kamień Kamionka” w kategorii ,,Promocja”. Przypadł on czasopismu ,,Mieszkaniec” za wieloletnią promocję Osiedla i jego dziedzictwa zarówno wśród społeczności lokalnej, jak i znacznie szerszej. Kapituła uznała, że rok jubileuszu 25.lecia Mieszkańca jest idealnym czasem na przyznanie takiego wyróżnienia.

Wszystkim Laureatom z całego serca gratulujemy. Dziękujemy tym z Państwa, którzy zaangażowali się w ich nominowanie i znaleźli czas na piękne słowa pochwały i uznania.

Dziękujemy wszystkim obecnym na zebraniu Członkom Kapituły, Centrum Promocji Kultury za ugoszczenie Kapituły w swoich progach, a także Cafe Club ,,Między Wierszami” za przygotowanie pysznych przekąsek.

Przypominamy wreszcie, że konkurs nie mógłby zaistnieć bez patronatu Burmistrza Dzielnicy Pana Tomasza Kucharskiego.

Laureatów będzie można zobaczyć podczas Święta Stulecia przyłączenia Grochowa, Gocławia i Saskiej Kępy do Warszawy, 18 czerwca w sobotę w Parku Skaryszewskim o godz. 15.30 na głównej scenie odbędzie się ceremonia wręczenia tych nagród. Bądźcie tam z nami!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.