Bazarek Rogatka – reaktywacja

IMG_20180117_184656

Spotkanie podsumowujące konsultacje nt. zagospodarowania placu po bazarku Rogatka za nami! Frekwencja dopisała znacznie bardziej niż na spotkaniu otwierającym. Łącznie w konsultacjach wzięło udział 725 osób: 500 w spotkaniach konsultacyjnych, 225 wypełniło ankietę w internecie.  Co było do przewidzenia, 81% osób opowiedziało się za funkcją handlowo targową, 73% usługowo gastronomiczną, 46% kulturalno  artystyczną i tyle samo, 46% — rekreacyjną. Pożądana funkcja handlowo targowa to dla mieszkańców głównie: targ owocowo- warzywny, targi świąteczne okolicznościowe, miejsca z gastronomią, targi śniadaniowe oraz zdrową żywność. 93% chciałoby wprowadzenia na placu zieleni miejskiej.

Dowiedzieliśmy się również, że nieistniejący bazar  darzyliśmy dużym sentymentem!

Wpłynęły dwie prace konkursowe – interesująca koncepcja zagospodarowania autorstwa państwa Michaliny i Łukasza Izertów oraz koncepcja opisowa pani Czesławy Tylendy. Autorzy odebrali z rąk Piotra Żbikowskiego zastępcy burmistrza Pragi Południe podziękowania i nagrody.

Zobaczyliśmy uwzględniającą wyniki konsultacji wstępną koncepcję zagospodarowania placu. Dobrą wiadomością jest to, że architekci znaleźli sposób, by ulokować w tym miejscu – na placyku od ul. Kamionkowskiej, dawnym parkingu oraz po stronie wschodniej bazarku stałe obiekty handlowo usługowe, które będą mogły przetrwać nawet, jeśli ostatecznie przebiegnie tamtędy ulica.  Okazało się też, że część placyku pozostającą do niedawna w rękach prywatnych miasto odkupiło specjalnie na potrzeby centrum lokalnego! Funkcję kulturalno artystyczną oraz rekreacyjną zaproponowano od strony ulicy Mińskiej i Kamionkowskiej, także na placu z zabytkowym brukiem.  Ruchliwą ulicę Grochowską zasłoni użytkownikom centrum lokalnego pas nasadzeń.

W trwającej godzinę dyskusji padły interesujące uwagi.  Mieszkańcy po raz kolejny podnieśli, że warto przewidzieć miejsce pod kamień upamiętniający 700 lecie Kamionka, że dobrze byłoby włączyć do koncepcji także pobliski tzw. ,,kamienny bazarek”, że planując zieleń należy wziąć pod uwagę zwycięski projekt z Budżetu Partycypacyjnego ,,Aranżacja zieleni na Starówce Kamionka”, a także to, iż z miejsca w pobliżu krzyża otwiera się perspektywa widokowa na charakterystyczną bramę ceglaną przy Mińskiej, na konkatedrę i na perspektywę ulicy Kamionkowskiej.

Szczegółowy raport zostanie wykonany do 31 stycznia br. Projekt natomiast ma powstać do końca tego roku i będzie także poddany konsultacjom. Czekamy z niecierpliwością i na jedno i na drugie mając nadzieję na równie liczny i gorący udział mieszkańców.

 

IMG_20180117_171425 IMG_20180117_182551

tekst i zdjęcia: D.Lamcha
Bookmark the permalink.

Comments are closed.