Konkurs na Bazarek ROGATKA rozstrzygnięty!

W piątek 14 września br. w siedzibie SARP ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na Bazarek ROGATKA.  Rozstrzygnięcie było niełatwe bowiem wpłynęło aż siedem prac, z których pomimo dość trudnych szczegółowych wymagań zamawiającego, wyobraźnia architektów podsuwała arcyciekawe pomysły na to miejsce.

Wydawałoby się – cóż można zrobić na terenie planistycznie ,,sparaliżowanym” przez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wciąż ,,widzi” w tym miejscu wylot ulicy.  Tymczasem autorzy projektów zaproponowali przeróżne lekkie konstrukcje, scenariusze na różnorodny sposób korzystania z przestrzeni, pokazali urok tego miejsca jako miejskiego placu. W jednych projektach do wnętrza zapraszał z ulicy pofałdowany dach jednoznacznie kojarzący się z bazarem, w innych lekka przejrzysta konstrukcja będąca równocześnie powierzchnią wystawową, a jeszcze w innych – pawilon z elegancką nazwą ,,Bazar Rogatka”. Jedne projekty odnosiły się do historii i tradycji tego miejsca proponując na całej powierzchni stanowiska handlowe, a na obrzeżach gołębnik i sad gruszany, a inne przekształcały miejsce w elegancki plac miejski z mnóstwem okrągłych trawników, drzew i oczkiem wodnym.

Wygrał projekt, który najściślej odpowiadał różnorodnym oczekiwaniom mieszkańców wyrażonym w konsultacjach społecznych, w których – przypominamy – wzięło udział ponad 700 osób. Mając na względzie tak dużą frekwencję sąd konkursowy szczególnie dokładnie rozważał projekty pod tym kątem. Spodobało się też to, że projekt uwzględnił otoczenie – pasaż pieszy Bliskiej oraz pobliski kamienny bazarek sugerując, że powodzenie aktywności bazarku Rogatka zależy w dużej mierze od tego, jak wyglądać i funkcjonować będą i te miejsca. Bardzo szczegółowo rozplanowane są w nim obszary – handlu, gastronomii, rekreacji, jest toaleta, pawilon na sąsiedzkie aktywności i farma miejska. Łatwiej pewnie wymienić, czego tam nie ma.  Autorami są MN Architekci – Tomasz Marciniewicz i Zuzanna Szpocińska.

Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią – zdobył projekt JAZ+Architekci Jaworski, Żmijewski Masse s.c. za propozycję najbardziej uwzględniającą charakter i historię Kamionka. Przyznano też dwa wyróżnienia.

Bazarek nie zostanie przekształcony od razu lecz etapami, by dać czas na sprawdzenie w praktyce, jakie zainteresowanie mieszkańców będą budziły poszczególne usługi, np. czy funkcja targowa w zaproponowanym miejscu przyjmie się i będzie wymagała więcej miejsca, czy może na odwrót, zwyciężać będzie funkcja rekreacyjna. Zwycięski projekt daje takie możliwości.  Wizualizacje: NMarchitekci.pl

41729979_2165938530096889_7636261984668745728_n

Więcej o Bazarku Rogatka: Bazarek Rogatka – pełny raport z konsultacji

Bazarek Rogatka – wkrótce zacznie się na nim dziać

Bazarku Rogatka, wróć!

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.