Budżet Obywatelski 2020 – jakie projekty dla Kamionka?

Jedyna nadzieja w tym, że kamionkowska frekwencja w głosowaniu pobije na łeb na szyję tę z Gocławia czy Saskiej Kępy… Do tej pory zwycięskim projektom wystarczyło 450 głosów. Na Gocławiu i Grochowie Południowym padało ich ponad tysiąc…

Głosowanie rozpoczyna się 6 września i potrwa do 23 września. W tym roku zmieniły się zasady Budżetu Obywatelskiego. Nie mamy podziału na podobszary, czyli osiedla. Zyskaliśmy za to możliwość głosowania na projekty ogólnomiejskie obejmujące całe miasto lub kilka dzielnic.

Głosować będziemy też nie, jak dotąd, do kwoty, ale będzie można oddać głos na 15 projektów dzielnicowych i 10 projektów ogólnomiejskich. Głosować można na projekty z jednej tylko dzielnicy, przy czym nie musi to być dzielnica zamieszkania.

Niełatwo znaleźć teraz projekty z najbliższej okolicy w dzielnicowej puli, oto więc krótki przewodnik po projektach kamionkowskich, a także tych warszawskich, z których będziemy mogli skorzystać także u nas, bądź na mieście.

Projektów warszawskich wpłynęło 191, z czego negatywnie zweryfikowano 75, a 15 wycofanych zostało przez autorów. Zostało zatem w tej puli 101 pomysłów, głównie tzw. miękkich. Bardzo wiele dotyczy ekologii, czystego powietrza, gospodarowania odpadami, oraz przeróżnych zajęć edukacyjnych i kulturalnych, i można naprawdę poszaleć w zależności od tego, co komu w duszy gra.

Na przykład: aplikacja ,,Bezpłatne toalety” (nr 508, za 110 tys.) pomoże nam znaleźć najbliższą darmową toaletę w mieście.  Możemy wesprzeć zieleń w mieście, głosując na sfinansowanie z BO 2020 drzew w 2020 roku posadzonych w miejscach wskazanych przez nas w aplikacji Milion drzew dla Warszawy – (nr 774, 2,89 mln zł). Jeśli drażni nas to, co musimy oglądać przy śmietnikach, możemy zagłosować na opracowanie projektu altany śmietnikowej dostosowanej do segregacji odpadów wraz z wykonaniem i umieszczeniem prototypów po jednym w każdej dzielnicy (projekt nr 1005 za 387 tys. zł). Oczywiście z założeniem, że właśnie te śmietniki będą potem powielane na naszych podwórzach, czy miejscach ogólnodostępnych.

Arcyciekawe i bardzo potrzebne są rozmaite projekty edukacyjne począwszy od 60 spacerów dla 900 mam z dziećmi z pogadanką specjalisty od fizjoterapii pediatrycznej po wizyty w spalarni śmieci na Targówku.

Z punktu widzenia tego, czym zajmuje się osiedlowy samorząd, bardzo nas zaciekawił pomysł partycypacyjnego opracowania i propagowania ,,Kodeksu Dobrego Sąsiada”.

Projektów dzielnicowych wpłynęło 180 , z czego negatywnie zweryfikowano 37 projektów, a 9 zostało wycofanych przez autorów. Dopuszczono do głosowania 134 projekty.

Oprócz projektów szkolnych – czyli boisk dla SP 60 przy ul. Zbaraskiej i SP 255 przy ul. Kamionkowskiej (nr 25) tylko parę dotyczy kamionkowskiej infrastruktury, a konkretnie:

–  ,,Bezpieczna i wygodna alejka do Parku Skaryszewskiego nad Jeziorkiem Kamionkowskim” – nr 16, 290 tys. zł –  gładka nawierzchnia, łagodny zjazd, uporządkowanie terenu wokół, wysianie trawy i posadzenie paru drzew w miejsce wiatrołomów – to dość istotna sprawa wobec pogarszającej się jakości wejścia do parku od strony  Drukarza, gdzie  parkowy klimat psuje ruch samochodowy.

– Z terenu Kamionka poleca się także projekt ,,Zielona Skaryszewska”, nr 9,  polegający na dostawieniu koszy, gazonów z kwiatami, wart 117 tys. zł. Warto wspomnieć, że projekt jest swojego rodzaju rekordzistą, ponieważ był zgłaszany do głosowania chyba od początku istnienia BO.

– Mamy także szansę na zamianę brzydkich i błotnistych przedeptów do metra w cywilizowane brukowane chodniki (nr 82, za 586 tys zł) oraz na likwidację kałuż na przejściach, chodnikach i przystankach, w miejscach wskazanych przez mieszkańców (nr  48).

Są też dwa projekty dla Błoni Kamionkowskich – 6 dodatkowych latarni (nr 85) oraz więcej koszy na śmieci (nr 110), jest odnowienie i oświetlenie boiska w Parku OPAK (nr 27), a także bardzo ważny i powtarzany co roku projekt ,,Ratujemy drzewa Parku Skaryszewskiego”.

Bardzo bogata jest oferta projektów miękkich polegających na organizacji przeróżnych  nieodpłatnych aktywności dla mieszkańców w różnym wieku. Są podwieczorki teatralne dla dzieci w dzielnicy, są zajęcia tańca, kino, i jak zwykle zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Tutaj każdy wybierze coś dla siebie.

Ważna z punktu widzenia tożsamości każdego grochowianina, czy jak kto woli południowego prażanina jest godniejsza oprawa słupa żelaznego – stojącego przy ul. Grochowskiej najstarszego, – po rogatkach, obiektu w dzielnicy.  Projekt nr 111 postuluje iluminację świetlną za 29 tys. zł.

Smutne jest to, że bardzo wiele pomysłów odrzucono w weryfikacji ze względu na niemożność realizacji w jednym roku budżetowym.  W ten sposób pożegnaliśmy się m. in. z jakże potrzebnym pomysłem romantycznego mostku elekcyjnego w ciągu pieszym nad Jeziorkiem Kamionkowskim. Na przeszkodzie dopuszczenia do głosowania kilku innych pożytecznych pomysłów stanęły od lat nierozstrzygnięte kwestie zagospodarowania przestrzennego – tak przepadło np. boisko na Kamionku w rezerwie pod Trasę Tysiąclecia, czy kwestie roszczeń – tak pożegnaliśmy się ze skwerkiem przy ul. Chodakowskiej.

I jest jeszcze jeden niewesoły fakt – w tym roku, z braku podziału środków na podobszary dzielnicowe projekty konkurują o głosy w całej dzielnicy. Kamionek jest jednym z najmniej liczebnych osiedli ( ok. 15 tys. mieszkańców), i nie ma szans konkurować z Gocławiem (70 tys. mieszkańców), czy Grochowem Południowym, a nawet z Saską Kępą. Jedyna nadzieja w tym, że nasza frekwencja w głosowaniu pobije na łeb na szyję tę z Gocławia czy Saskiej Kępy. Do tej pory procentowo mieliśmy na osiedlu frekwencję przewyższającą nieco średnią warszawską. Jednak jeżeli chcemy cokolwiek uzyskać, musi nas zagłosować… co najmniej dwa razy więcej niż dotąd!

BO nr 1 BO nr 2 BO nr 3 BO nr 4

Bookmark the permalink.

Comments are closed.