DO 13 LUTEGO SKŁADAMY WNIOSKI DO MPZP dla PARKU SKARYSZEWSKIEGO

 

22 stycznia w sali Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty odbyło się SPOTKANIE KONSULTACYJNE W SPRAWIE OPRACOWANIA MIEJSCOWEGO PLANU DLA PARKU SKARYSZEWSKIEGO.

Ze strony organizatorów wzięli w niej udział  przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, które odpowiada za tworzenie planów w Warszawie. Obecna była także przedstawicielka Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, jednostki, która opracuje plan.

Ze strony społecznej na sali pojawiło się ok. 60 osób, w tym radni Dzielnicy Praga – Południe Mirosława Terlecka oraz Marek Borkowski, a ze strony Zarządu Dzielnicy wiceburmistrz Adam Cieciura. Na sali był także obecny przedstawiciel Zarządu Zieleni, p. Tomasz Nadratowski, który jest ogrodnikiem miejskim opiekującym się od kilkunastu miesięcy naszym parkiem.  Byli mieszkańcy, przedstawiciele Rady Osiedla Kamionek, Stowarzyszenia Wiatrak, Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Miasto Jest Nasze.

Organizatorzy przystępnie przedstawili procedurę dotyczącą tworzenia mpzp. Dla mieszkańców kluczowy jest etap bieżący – składania wniosków do planu  oraz późniejsze wyłożenie, czyli czas na uwagi do sporządzonego projektu planu. Na całą procedurę przewidywane jest kilkanaście miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że planistom znane są ważne dokumenty dotyczące Parku, a więc inwentaryzacja przyrodnicza terenu Parku pod kierunkiem prof. Macieja Luniaka oraz raport z konsultacji społecznych dotyczący sposobu korzystania z Parku.

Mieszkańcy mówili głównie o zieleni, o zabytkowym charakterze Parku i jego historii, o jego unikatowych walorach, zgłaszali zastrzeżenia do dotychczasowego gospodarowania zielenią w Parku. Dominowała obawa, że Park tracimy, że popada w zaniedbanie. Ogólnie opinia mieszkańców na temat Parku i korzystania z niego nie różniła się  od opinii wyrażonej przez znacznie większą grupę, bo około półtora tysiąca osób, w czasie konsultacji społecznych dotyczących sposobu korzystania z Parku zainicjowanych akcją ,,Cicho jest w Parku Skaryszewskim”. Nikt nie chce, by do Parku wjeżdżano samochodami, ani by odbywały się tam imprezy masowe.

Obszarem opracowania jest Park z Jeziorem Kamionkowskim, tylko do północnego brzegu, bowiem aleja Wedla objęta już jest zapisami planu miejscowego, obszar wejścia do Parku między Rondem Waszyngtona a Parkiem oraz fragment alei Waszyngtona od ronda do Międzynarodowej – do osi alei Waszyngtona. Aleja Zieleniecka, aleja Wedla i ulica Międzynarodowa są poza planem.

Dlaczego musimy składać wnioski do planu?

Dlatego, że plan jest najważniejszym aktem prawa miejscowego decydującym o przeznaczeniu danego terenu. Wprawdzie w Studium teren Parku określony jest jako ZP – zieleń, to jednak w obrębie Parku znajdują się obiekty, takie jak: muszla koncertowa, Misianka, Przystań, Figaro i korty tenisowe, KS. Drukarz, oraz działka prywatna hotelu Dedek. Może pojawić się wola przebudowy, czy rozbudowy tych obiektów, bądź zmiany ich przeznaczenia.

W planie zapisuje się  m.in.:

  • jakie są zasady gospodarowania na konkretnych obszarach;
  • jakie jest przeznaczenie terenów;
  • na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany układ przestrzenny;
  • jakie są zasady ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i dóbr kultury współczesnej (ochrona środowiska, zabytków, pomników, miejsc pamięci czy założeń krajobrazowych o wysokiej wartości estetycznej);
  • jakie są wymagania dotyczące kształtowania przestrzeni publicznych, czyli miejsc szczególnie ważnych dla wszystkich mieszkańców, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych;
  • jakie są wytyczne dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu (jakie mogą być gabaryty budynków na wyznaczonym obszarze, jak blisko siebie mogą stać kolejne budynki, jaka jest intensywność zabudowy, jakie są dominanty wysokościowe);
  • w jaki sposób mogą być zagospodarowane tereny o szczególnej ochronie (np. te, narażone na ryzyko powodzi lub osunięć ziemi);
  • na jakich zasadach można łączyć i dzielić nieruchomości objęte planem miejscowym;
  • gdzie obowiązuje zakaz zabudowy, a gdzie są znaczne ograniczenia;
  • jak będzie modernizowana czy rozbudowywana infrastruktura techniczna i systemy komunikacji (czyli m.in. którędy będą prowadzone nowe trasy, które drogi będą przebudowywane, gdzie będzie budowana oczyszczalnia ścieków)
  • w jaki sposób i na jaki czas można tymczasowo użytkować konkretny teren;

W planie miejscowym mogą być także określone:

  • granice obszarów, które wymagają połączenia lub podzielenia;
  • granice terenów przeznaczonych pod budowę obiektów handlowych;
  • granice terenów rekreacyjno-wypoczynkowych i miejsca organizacji imprez masowych;
  • ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej na tym obszarze.
Będzie można wnioskować na przykład o:

– o zachowanie historycznej zabudowy lub zachowanie dotychczasowych parametrów budynków,

– przeznaczenie terenu kortów tenisowych
– zakopanie rur ciepłowniczych
– niepojawianie się tam konstrukcji tymczasowych (czyli np. sceny, bramy biegowe, stoiska itp.)

– zachowanie istniejącego układu alejek (przebieg, materiał, etc.)

– sposób obsługi komunikacyjnej znajdujących się na terenie Parku obiektów jak Figaro i korty, KS Drukarz, Przystań, oraz prywatny już Dedek. (tak, aby po Parku nie krążyły setki samochodów)

– wreszcie sprawa akustyki – to właśnie mpzp określając przeznaczenie terenu decyduje jaką ochroną akustyczną będzie teren objęty.

Nie składamy wniosków dotyczących terenów przyległych, jak Błonia, czy ulica Międzynarodowa. Park Skaryszewski został potraktowany osobno, a plany miejscowe dotyczące alei Wedla i alei Zielenieckiej już są.

Nie składamy wniosków dot. ogrodzenia, bo tym miejscowy plan w ogóle się nie zajmuje.  Reguluje to uchwała krajobrazowa.

Nie zgłaszamy we wnioskach spraw takich jak remont alejki, latarni, kaskady, sposobu utrzymania zieleni, czy koszenia bądź niekoszenia trawników.  Za te rzeczy odpowiada na co dzień administrator Parku, czyli Zarząd Zieleni.

A zatem do dzieła! Link do wniosku znajduje się tutaj: https://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/plany_zagospodarowania/Miejscowy_plan_zagospodarowania_przestrzennego_rejonu_Parku_Skaryszewskiego_(Praga_Poludnie)Park Skaryszewski-mapa Parkukośne

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.