Nowa Sinfonia Varsovia – marzenie architekta i orkiestry

odpowiedź-pana-Puchera-page-001odpowiedź-pana-Puchera-page-002

 

 

 

 

 

 

 

 

17 stycznia w sali prób  Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej odbyła się prezentacja projektu nowego budynku orkiestry autorstwa  Atelier Thomasa Puchera. Oczekiwaliśmy na nią z niepokojem, ponieważ w grudniu 2015 odezwaliśmy się do architekta w imieniu mieszkańców, których wzburzył ogromny betonowy mur zasłaniający zabytkowe budynki przed oczami mieszkańców. Pogratulowaliśmy przepięknej futurystycznej koncepcji, ale szczerze podzieliliśmy się swoimi obawami i oczekiwaniami. Uczyniliśmy to dość śmiało, bo przed laty to właśnie zaangażowanie mieszkańców Kamionka spowodowało wpisanie całego kompleksu razem z parkiem do rejestru zabytków. Obawialiśmy się wtedy, że trafi w ręce dewelopera jak wiele innych obiektów i gruntów, które SGGW wówczas wyprzedawało. Że tak stać się mogło, świadczy fakt, że podczas komisji z biura konserwatora zabytków, gdy sporządzano dokumentację do wpisu obecny był, prócz przedstawicieli Rady Osiedla Kamionek i przedstawiciela SGGW także potencjalny kupiec. Wycofał się, bowiem nieruchomość wpisana do rejestru zabytków jest zwykle znacznie mniej atrakcyjna dla inwestora.ażurowa-rama-Sinfonia Varsovia

Thomas Pucher odpowiedział:

Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia nie jest dla naszego biura jedynie kolejnym projektem, i wierzę, że również dla muzyków nie jest to tylko budynek. Zarówno dla zespołu architektów jak i Orkiestry jest to marzenie, które może się ziścić tylko raz w życiu, jeśli w ogóle się zdarzy. (…). Tym właśnie jest mój projekt, baśnią. Niczym mniej, niczym więcej. To opowieść. Opowieść o muzyce, życiu i emocjach… W tej historii jest miejsce na zabawę i ekscytację, ale również na chwile nostalgii. Jest tajemniczy ogród i sala koncertowa w szklanej szkatule, dobre wróżki i złe duchy, jak w każdej bajce… Nowe nigdy nie oznacza takie samo, dobra powieść zawsze ma wiele warstw, a nasza historia ma jeszcze ramę, ramę, bez której nie miałaby sensu. (…)

Chcę jednocześnie zapewnić, że rozpoczęliśmy już pracę nad formą ramy, aby jej ukształtowanie spełniło zarówno wymagania projektu, jak i uszanowało historię tego miejsca. Na nas architektach, ale i politykach i mieszkańcach Pragi Południe, spoczywa wspólna odpowiedzialność za tworzenie nowej twarzy współczesnej Pragi, funkcjonalnej i pięknej. Czuję tę odpowiedzialność i proszę Państwa o nic więcej, niż kredyt zaufania. W zamian obiecuję dać Państwu opowieść, na którą Praga Południe zasługuje, początek nowego rozdziału…

Architekt pracując nad projektem koncepcyjnym Sinfonia Varsovia, dotrzymał słowa – dał nam opowieść, na którą Praga Południe zasługuje uwzględniając przy tym uwagi mieszkańców. Zrobił to jednak tak, aby nie zatracić pierwotnej wizji, która w 2010 roku zachwyciła członków jury międzynarodowego konkursu architektonicznego. Zatem zawieszona 3 metry nad ziemią rama okalająca teren pozostanie, lecz będzie to aluminiowa ,,koronka”, przez którą  główny zabytkowy budynek od ulicy Grochowskiej pozostanie widoczny.  Na ramę będzie można wejść i podziwiać z góry ogród i park.

Co istotne zabytkowe istniejące budynki zagospodarowane zostały tak, by służyły jak najlepiej lokalnej społeczności. Będzie tu gdzie spędzić czas wolny – w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK. Znalazły się tam też przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale prób), studio nagraniowe, sala konferencyjna, pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.

Głównym punktem przedsięwzięcia jest zachwycająca sala koncertowa na 1,8 tysięcy osób. Jest to projekt unikatowy, ponieważ łączy w sobie dwa typy sal: klasyczną (tzw. shoebox) oraz vineyard, czyli miejsce w którym muzycy są otoczeni publicznością. Pierścienie balkonów sali koncertowej widać z foyer, które jest przeszkolone. Dzięki temu z zewnątrz budynku można zobaczyć wnętrze sali koncertowej.

Wygląda to tak: wizualizacja wideo sali koncertowej

Również 17 stycznia br. została uruchomiona strona internetowa poświęcona budowie Sinfonia Varsovia Centrum: www.sinfoniavarsoviacentrum.pl.

Prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy zakłada modernizację trzech budynków położonych najbliżej ulicy Grochowskiej. Jego zakończenie nastąpi wiosną 2020 roku. Do nowej sali koncertowej wejdziemy zaś dwa lata później – w 2022 roku.

Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. W 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.

Kalendarium inwestycji:

  • W 2009 roku Miasto st. Warszawa zakupiło nieruchomość przy ul. Grochowskiej 272 dla Orkiestry w celu zapewnienia przestrzeni umożliwiającej budowę sali koncertowej na 1800 miejsc oraz siedziby dla Orkiestry.
  • Następnie ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny, na który wpłynęło 138 prac, spośród których Jury wyłoniło 10 prac do drugiego etapu. Konkurs rozstrzygnięto w 2010 roku. Jury jednogłośnie za najlepszą uznało koncepcję architektoniczną, autorstwa Atelier Thomas Pucher z Graz (Austria).
  • 22 października 2015 roku w obecności Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, architekt Thomas Pucher i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski podpisali umowę na projekt wykonania dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272.
  • Od 2010 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia, w oczekiwaniu na rozpoczęcie inwestycji, obok działalności koncertowej poza swoją siedzibą, prowadziła intensywne działania koncertowe, edukacyjne, warsztatowe i wystawiennicze w wymagających remontu przestrzeniach przy Grochowskiej 272. Orkiestra zorganizowała w swojej siedzibie ponad tysiąc wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 100 tysięcy słuchaczy.
DLamcha
Bookmark the permalink.

Comments are closed.