Realizacja projektów z BP – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Oto stan realizacji projektów kamionkowskich z BP na rok 2017. Stan na 1 października 2017 roku. Rok pomału zmierza do końca. Widać, że jak dotąd sfinalizowano projekt dla biblioteki. A co z resztą?

Plac zabaw u zbiegu Żupniczej i Bliskiej  zapowiedziano do realizacji do 9 października. Widział ktoś jakiekolwiek prace przygotowawcze? Czy ktoś zauważył, by cokolwiek zaczęło się dziać w szkole podstawowej nr 255? Kiedy będzie jaśniej na Bliskiej – wykonanie oświetlenia do końca listopada? Tymczasem już teraz dni są krótsze od nocy i jest ciemno. A plaża i prom dostępne dla wszystkich? Zaczną być dostępne też w listopadzie?Oto stan realizacji projektów kamionkowskich z BP na rok 2017. Stan na 1 października 2017 roku. Rok pomału zmierza do końca. Jak dotąd sfinalizowano projekt dla biblioteki. A co z resztą?

A najciekawszy jest projekt ,,Z Mińskiej na Wschodni – ciąg pieszo rowerowy i inne poprawki”. Na skutek weryfikacji ostały się z niego… tylko ,,inne poprawki”. A  to są dwie rzeczy. Likwidacja jednego przęsła ogrodzenia parkingu przy Teatrze Powszechnym, ma jeszcze cośkolwiek wspólnego z ruchem rowerowo pieszym. Tylko czemu tak prostej rzeczy nie zrealizowano do 1 października? Czy jednak cokolwiek wspólnego z ruchem rowerowo pieszym ma – skądinąd potrzebna – tablica informacyjna na miejscu starego cmentarza starowierców? Bo też została w tym projekcie. Jako ,,inne poprawki”. Nie czepialibyśmy się, gdyby już była, ale do dziś jej nie ma. Ile może trwać przetarg i przyznawanie środków na tablicę? Koszt 5 tys. zł. Trudno to pojąć.

Smutna refleksja:  BP zakłada realizację projektu w ciągu roku, liczone od końca roku kalendarzowego roku, w którym mieszkańcy wybierają projekty. A wybierają je w czerwcu. Bezproduktywnie mija pół roku. Podpisują je projektodawcom jeszcze pół roku wcześniej. Faktycznie mijają więc dwa lata od chwili, kiedy mieszkaniec angażuje się w projekt wymyślając go, szukając poparcia. Po dwóch latach zapewne nikt prócz projektodawcy nie pamięta, że zaangażował się w coś takiego jak BP, słabo pamięta też na co zagłosował, tym bardziej, że na ogół głosował też już w następnej edycji. Nie poczuje zatem swojej sprawczości, a to demotywujące.  W kolejnej edycji mieszkaniec może już nie zagłosować.

Projekt i stan realizacji Koszt [zł]
Zakup książek i spotkania autorskie wypożyczalnia nr 44

W wypożyczalni nr 44 pojawiło się 460 partycypacyjnych nowości książkowych! Ponadto odbyły się 3 spotkania autorskie z Ałbeną Grabowską, Dorotą Gellner oraz z Wojciechem Widłakiem. Zachęcamy do korzystania z wyposażenia zakupionego w ramach budżetu partycypacyjnego!

15 000
Plaża i prom dostępne dla wszystkich!

Po zakończeniu prac związanych z projektowaniem dojścia do promu oraz wyborem materiałów uruchomiono przetarg na realizację inwestycji.

74 297
Poprawa bezpieczeństwa poprzez oświetlenie ul. Bliskiej

Dokumentacja projektowa została przygotowana w czerwcu 2017. W lipcu zostanie ogłoszony przetarg na realizację robót w terenie (przewidywany termin zakończenia robót: do końca listopada 2017).

30 000
Z Mińskiej na Wschodni – ciąg pieszo-rowerowy przy Bliskiej i inne poprawki

W trakcie realizacji.

10 000
Kolorowy Plac Zabaw przy SP 255

W trakcie realizacji.

150 000
Plac zabaw dla dorosłych

Zadanie w trakcie realizacji. Termin wykonania do 9.10.2017 r.

28 000

 

czytaj też:

Budżet Partycypacyjny 2018

Budżet Partycypacyjny 2018 – projekty ogólnodzielnicowe dla Kamionka

Bookmark the permalink.

Comments are closed.