Konsultacje w sprawie Bazarku Rogatka rozpoczęte!

20160502_115441W środę 29 listopada w L.O. im. J. Jasińskiego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu długo wyczekiwanych konsultacji społecznych na temat zagospodarowania placu po Bazarku Rogatka z udziałem wiceburmistrza Piotra Żbikowskiego odpowiedzialnego za realizację Zintegrowanego Programu Rewitalizacji w naszej dzielnicy, mieszkańców Kamionka, przedstawicieli samorządu Kamionka oraz aktywistów miejskich.

Na wstępie przedstawiciele strony miejskiej zaprezentowali aktualną sytuację tego obszaru i jego stan prawny. Teren leży w rezerwie pod ulicę Tysiąclecia, po odbiorze placu od kupców wykonano prace polegające na wyrównaniu nawierzchni, ocembrowaniu pozostałych na nim drzew, zamontowaniu oświetlenia i doprowadzeniu mediów.

Strona społeczna – mieszkańcy Kamionka,  wśród których obecni byli członkowie Rady Osiedla Kamionek – Janusz Piskorski i Tomasz Marzecki, przedstawiciele Stowarzyszenia Wiatrak i Miasto Jest Nasze, podkreślali przede wszystkim konieczność przywrócenia funkcji handlowej temu miejscu. Likwidacja bazarku pozbawiła lokalną społeczność jedynego w okolicy targowiska, gdzie można było zaopatrzyć się w świeże owoce, warzywa i inne podstawowe artykuły spożywcze i zmusiła do korzystania z dalej położonych targowisk, co jest uciążliwe zwłaszcza dla osób starszych. Potrzeba staje się coraz pilniejsza wobec tego, że przybywa mieszkańców na dynamicznie rozbudowujących się terenach poprzemysłowych i sprywatyzowanych działkach.

Przedstawiciel Rady Osiedla Kamionek wspomniał, że likwidacja bazarku była wielką stratą dla lokalnej społeczności także ze względu na to, że znikło samorodne, autentyczne centrum lokalne, gdzie przy okazji robienia zakupów odbywały się także pogawędki i spotkania sąsiedzkie, gdzie klient nie czuł się anonimowo.

W tym miejscu warto przypomnieć, że nieistniejące Stowarzyszenie Kupców Rogatka zawsze włączało się w życie lokalnej społeczności: udostępniało przestrzeń dla lokalnych ogłoszeń, w tym tablicy informacyjnej Rady Osiedla Kamionek, punkt kontaktowy np. do zbierania podpisów w istotnych dla mieszkańców sprawach, było pierwszym sponsorem Konkursu Kamień Kamionka, włączało się w szereg wielu społecznych inicjatyw.

Nowy Bazarek Rogatka, usytuowany w centralnej części Kamionka, mógłby nadal i zdecydowanie powinien pełnić funkcję integracyjną.

W trakcie drugiej części spotkania – pracy w grupach – mieszkańcy zaproponowali dla tego terenu, prócz podstawowej, handlowej funkcji także szereg funkcji społeczno – integracyjnych, jak na przykład:

–  pikniki, wystawy czy imprezy przyciągające lokalną społeczność;

–  plac zabaw, gdzie mogłyby spędzać czas dzieci podczas robienia przez rodziców zakupów.

– miejsce na wyeksponowanie długiej i ciekawej historii Kamionka, sprzyjające zachowaniu tożsamości tej części Warszawy, np. urządzenie tu stałej wystawy prezentującej powstanie na Kamionku przemysłu nowych technologii niepodległej Polski.

Obecni zwrócili też uwagę, że na planowaną inwestycję warto spojrzeć szerzej. Konieczne jest zachowanie oryginalnego klimatu sąsiedztwa przez pozostawienie ,,kocich łbów” u wylotu ulicy Kamionkowskiej, instalację oświetlenia nawiązującego do lamp gazowych. Warto by było w procesie rewitalizacji wziąć pod uwagę także sąsiedni pasaż handlowo-usługowy przy Grochowskiej 324.
To nie koniec konsultacji. Dyżury punktu konsultacyjnego prowadzone będą w dniach:

6 grudnia /środa/ w godz. 13.00-17.00, na terenie dawnego bazarku Rogatka przy ul. Grochowskiej 328,

10 grudnia /niedziela/ w godz. 10.00-14.00, w pobliżu Konkatedry przy ul. Grochowskiej 365,

11 grudnia /poniedziałek/ w godz. 13.00-17.00 na terenie dawnego bazarku Rogatka przy ul. Grochowskiej 328

Do 31 grudnia prowadzona jest też ankieta internetowa, do której link znajduje się tutaj : https://cawi.um.warszawa.pl/cl_bazarek_rogatka.pg

Rezultatem konsultacji mają być wytyczne pod ostateczny projekt realizacji nowego Centrum Lokalnego Bazarek Rogatka, który opracuje firma wyłoniona w drodze przetargu zaplanowanego na koniec I kwartału przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy, włączcie się we wspólne projektowanie tego, co będzie działo się na naszym bazarku!

Czytaj również o bazarku:

http://kamionek.warszawa.pl/2016/05/02/bazarku-rogatka-wroc/

http://kamionek.warszawa.pl/2016/06/08/bazarek-rogatka-rozbiorka-trwa/

http://kamionek.warszawa.pl/2016/07/06/bazarek-rogatka-przetarg-na-projekt-zamkniety/

DLamcha

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.