Kamionkowskie akcenty na XIII Święcie Saskiej Kępy – legendarny samochód CWS T1

IMG_20180526_150159[1]

Tegoroczne Święto Saskiej Kępy – ,,Radość wolności”  nieoczekiwanie zaobfitowało akcentami z Kamionka, na którym – przypominamy — rozwinął się  przemysł nowoczesnych technologii niepodległej Polski. Powróciła tego dnia fantastyczna wystawa Centralnej Biblioteki Wojskowej sprzed paru lat o przemyśle Pragi Południe produkującym na potrzeby wojska tworzącego się niepodległego państwa polskiego. Tak się składa, że był to głównie przemysł ulokowany na Kamionku. Między innymi Centralne Warsztaty Samochodowe przy ul. Terespolskiej, obecnie Chodakowskiej. I tu kolejna niespodzianka, a właściwie hit Święta Saskiej Kępy – na ulicy Francuskiej obejrzeć dziś można było, po raz pierwszy, replikę pierwszego polskiego samochodu osobowego CWS T1 – dzieło genialnego, choć niesłusznie zapomnianego polskiego konstruktora Tadeusza Tańskiego z 1925 roku! Replika jest natomiast dziełem pana Jarosława Śliwińskiego, wykonanym w 2013 roku na podstawie materiałów Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Oryginał, choć promowany na targach we Lwowie jako ,,polski Rolls Royce” nie wszedł do użytku powszechnego, ponieważ ze względów strategicznych i politycznych podpisano umowę z Fiatem. Zresztą motoryzacja w naszym kraju postępowała dość opornie, jak zdradził autor repliki, podając, że samochodów osobowych w roku 1938 było niewiele więcej niż w roku 1925. CWS T1 był  produkowany jako samochód osobowy dla wojska, jeździli nim oficerowie dowództwa. Pojazd świetnie sprawował się w terenie. Jego konstrukcja była prosta – rozłożyć i złożyć można go było jednym kluczem  – rzecz bardzo przydatna w kraju, który nie miał jeszcze wykwalifikowanej kadry mechaników. W podłodze kokpitu były cztery otwory na odpływ wody deszczowej, której zaleganie zagrażałoby drewnianemu szkieletowi pojazdu.

Replika CWS T1  jest dopuszczona do ruchu jako pojazd zabytkowy, rozwija prędkość do 100 km/h; optymalna prędkość to 60-70 km/h.

Twórca oryginału, inżynier Tadeusz Tański to wykształcony we Francji, bardzo zasłużony dla Polski konstruktor i wynalazca, geniusz i patriota, – więcej w 75 rocznicę śmierci napisano o nim tutaj. O wiele za mało – inżynier zasłużył na większą popularność. Dziwi, że tak intrygującą i ekscentryczną postacią nie zainteresowali się jeszcze pisarze i filmowcy.

IMG_20180526_150650[1] IMG_20180526_150221[1]IMG_20180526_150251[1]

Tekst i zdjęcia: DLamcha

Bookmark the permalink.

Comments are closed.